Město Liberec uctí památku obětí srpnové okupace

09.08.2018
U příležitosti 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa pořádá statutární město Liberec a spolek G300 v úterý 21. srpna od 9.00 u Památníku obětem okupace na náměstí Dr. E. Beneše vzpomínkové shromáždění k uctění obětí srpnové okupace z roku 1968.

Koncert, výstava a čestná salva
Na vzpomínkové akci vystoupí s kulturním programem studentka Pražské konzervatoře Lenka Šťastná. Od 13.00 hodin pak proběhne promítání autentických záběrů z okupace a repordukce sdělení herce Jana Třísky. Na 17.00 je připraven koncert písní Karla Kryla v podání muzikanta Petra Chalupy.

Od 21. do 29. srpna bude možné shlédnout přímo na náměstí výstavu dobových fotografií Vladimíra Vlka a Václava Toužimského.

Samotné invaze armád pěti států Varšavské smlouvy (SSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska) se zúčastnilo až 750 000 vojáků a 6 000 tanků. Vojska se na celém území tehdejšího Československa setkala se spontánním a nenásilným odporem obyvatel, přesto došlo ke ztrátám na životech mezi civilními občany, včetně občanů Liberce.

Dne 21. srpna 1968 v Liberci zahynulo násilnou smrtí devět lidí. Tímto dnem začala více než dvě desítky let dlouhá okupace naší země. Doba, která po krátkém období Pražského jara, několika měsíců naděje na svobodnější dny, znamenala počátek normalizačních procesů a totální pokroucení přirozených lidských vztahů, které se ani po více než 25 letech svobody plně nenarovnaly.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Liberecka