Senioři se zúčastnili Orientačního špacíru

10.10.2018
Další ročník orientačního závodu seniorů, neboli orientačního špacíru, uspořádalo v úterý 9. října 2018 pro aktivní seniory Frýdlantu, Liberce a Jablonce nad Nisou město Frýdlant. Přestože podstata závodu zůstala stejná, přinesl tento pátý ročník řadu novinek.

Senioři z Frýdlantu, Liberce a Jablonce nad Nisou se opět vydali z hasičské zbrojnice s mapou v ruce a podrobnými instrukcemi v rámci orientačního špacíru na cestu Frýdlantem. Už ale nemuseli přesně procházet vyznačené ulice města, trasa byla vlastně individuální. Stačilo dojít libovolnou cestou ke třem kontrolám a pak se opět libovolnou cestou vydat zpět do hasičské zbrojnice, kde byl cíl. "Koncept orientačního špacíru se trochu změnil. Nechali jsme více volnosti a přidali na dvou stanovištích kvízy. Každý byl jiným způsobem orientován na Frýdlant a mohl podstatně zasáhnout do konečného pořadí. Za každou správnou odpověď se totiž družstvům odečítaly z celkového času minuty, za každou špatnou se naopak minuty přičítaly," vysvětluje starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Nikdo tak do poslední chvíle netušil, jak si vlastně v konečném pořadí stojí. Ostatně jak se během závodu ukázalo, ani to nebylo podstatné. Napříč družstvy se neslo, že není důležité vyhrát, ale den si užít. A tak se tříčlenná družstva, která ze startu vyrážela s minutovým rozestupem, časem shlukovala a šla trasou společně.

"Jsme za to velmi rádi, protože v předchozích ročnících někteří tak pádili, že si nestihli ani popovídat nebo si Frýdlant prohlédnout. A to je škoda. Tentokrát si závod mnohem víc užili. Prošli si trasu křížové cesty, Lesní naučné stezky, stavili se v pivovaru třeba i na pivo a pak kolem zámeckého parku zamířili na zpáteční cestu. Čas řešil málokdo, stejně jako to, jestli je v týmu někdo pomalejší. Věřím, že si závod všichni daleko víc užili, když nespěchali do cíle a vychutnali si tak krásné babí léto, které teď panuje," doplňuje matrikářka Městského úřadu Frýdlant Ivana Spatzierová, která je hlavní organizátorkou akce.

V závodě soutěžilo celkem 18 družstev, poskládaných ze zástupců všech tří měst.

O vítězi nakonec rozhodl ještě další vědomostní kvíz, protože první dva týmy měly naprosto shodný čas.

Příští společnou akcí aktivních seniorů všech tří měst bude 6. listopadu 2018 turnaj v šipkách v Lidových sadech v Liberci.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Liberecka